O egzaminie telc
TELC – Egzaminy Językowe to ceniony przez Radę Europy ośrodek egzaminacyjny z siedzibą we Frankfurcie, który zajmuje się testowaniem i poświadczaniem znajomości językowej zgodnie z uznawaną przez instytucje unijne skalą CEFR (Common European Framework), czyli Europejskim Systemem Opisu Kształcenia Językowego. Testy obejmują jedenaście języków, w tym także język polski, który przeprowadzany jest w systemie egzaminu dualnego – poziom B1-B2, co oznacza, że w zależności od uzyskanego wyniku zdający otrzymuje certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego na poziomie B1 lub B2.
Egzamin nastawiony jest przede wszystkim na weryfikację znajomości praktycznej języka. Skupiają się na komunikacji w sytuacjach zaczerpniętych z życia codziennego (rozmowa na lotnisku, komunikaty na dworcu, rezerwacja miejsca w hotelu, pisanie listu do instytucji, urzędu lub osoby prywatnej, wyszukiwanie najważniejszych informacji w tekście), czyli umiejętnościach najbardziej przydatnych w praktyce.
- Zaliczenie egzaminu na poziomie B1 - należy zdobyć co najmniej 50% z całego egzaminu.
- Zaliczenie egzaminu na poziomie B2 – należy zdobyć co najmniej 75 % z całego egzaminu
Dla kogo jest ten egzamin?
Egzamin z języka polskiego TELC pozwala na uzyskanie certyfikatu TELC GmbH, WBT Weiterbildungs-Testsysteme GmbH (TELC), który potwierdza znajomość języka polskiego na poziomie co najmniej B1, w postępowaniu o udzielenie zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.
Zalety egzaminu Telc
- Egzamin telc to prostsza i szybsza opcja na otrzymanie certyfikatu z języka polskiego niż państwowy egzamin certyfikatowy
- W zależności od uzyskanego wyniku zdający otrzymuje certyfikat poświadczający znajomość języka polskiego na poziomie B1 lub B2.
- Egzaminy telc organizowywane i przeprowadzane elastycznie, w zależności od potrzeb kandydatów przez cały rok
- Egzaminy TELC są honorowane we wszystkich krajach Unii Europejskiej i stanowią formalne potwierdzenie umiejętności językowych na danym poziomie.
- Certyfikat TELC na poziomie B1
- Zgodnie z decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji od 31 maja 2023 egzaminy TELC z języka polskiego znalazły się w wykazie dokumentów poświadczających znajomość języka polskiego wymaganą do udzielenia zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego w Unii Europejskiej.
- Zgodnie z projektem Ustawy od roku szkolnego 2025/2026 warunkiem przyjęcia cudzoziemców do szkół policealnych będzie przedłożenie certyfikatu znajomości języka polskiego na poziomie co najmniej B1
- Świadectwa ukończenia szkoły policealnej , z językiem wykładowym polskim, nie będą już wystarczającym dokumentem dla potwierdzenia znajomości języka polskiego
- Certyfikat TELC na poziomie B2 lub wyższym:
– zwalnia z lektoratu i egzaminów językowych na studiach pierwszego stopnia;
– wystarcza do potwierdzenia znajomości języka w przypadku ubiegania się o stanowiska urzędnicze w instytucjach unijnych;
– zwalnia z egzaminu z języka nowożytnego na egzaminie doktorskim;
– wystarcza, aby spełnić wymogi związane ze znajomością języków obcych przy ubieganiu się o przyjęcie do pracy w charakterze pracownika służby cywilnej, przewodnika turystycznego czy pilota wycieczek.
- Czas oczekiwania na wyniki z certyfikatem wynosi około 6-8 tygodni od daty egzaminu.
Struktura egzaminu
Egzaminy TELC Język polski B1-B2 składa się z dwóch części: pisemnej i ustnej.
1. Egzamin pisemny trwa łącznie 115 minut i składa się z czterech modułów testowych:
- Rozumienie ze słuchu,
- Rozumienie tekstu pisanego,
- Elementy języka,
- Pisanie.
Ta część egzaminu weryfikuje umiejętności zdającego z obszaru słuchania i czytania ze zrozumieniem, kolejno gramatyki i pisania.
Po egzaminie pisemnym następuje przerwa, ok.20 - 30 minut.
Po przerwie kandydaci mają czas na przygotowanie się do części ustnej (20 minut).
2. Egzamin ustny trwa 20 minut i prowadzony jest z udziałem 2 osób zdających, które realizują trzy część modułu:
- Rozmowę na temat doświadczeń i wyrażanie opinii,
- Prezentację,
- Dyskusję.
Rozmowa na temat doświadczeń i wyrażanie opinii
W tej części egzaminu ustnego należy udzielić spontanicznej wypowiedzi na tematy związane z życiem codziennym przedstawionym na fotografii.
Prezentacja
Kolejna część wymaga przedstawienia krótkiej prezentacji na jeden z dwóch tematów do wyboru. Tu można skorzystać z pytań i obrazków zamieszczonych na arkuszu danego zadania.
Dyskusja
Ostatnia część egzaminu ustnego to wyrażenie opinii na dany temat i przedyskutowanie jej z drugim
Rejestracja na egzamin telc
- Rejestracja na egzamin odbywa się w drodze wysłania zgłoszenia na adres e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przez formularz zgłoszeniowy - W zgłoszeniu proszę wpisać imię/ imiona i nazwisko, datę i rok urodzenia, miejsce urodzenia, płeć, obywatelstwo, kraj i miasto pobytu, nr telefonu, adres e-mail, adres do korespondencji, język ojczysty.
Proszę również zaznaczyć w zgłoszeniu czy jest potrzebny kurs przygotowujący do egzaminu B1/B2
- przed wysłaniem zgłoszenia należy zapoznać się z Regulaminem Egzaminacyjnym
- po przesłaniu poprawnie wypełnionego zgłoszenia kandydat zostanie powiadomiony mailowo przez ośrodek o przyjęciu zgłoszenia na egzamin
- warunkiem zarejestrowania kandydata na egzamin telc jest dokonanie opłaty egzaminacyjnej w kwocie 850/800 zł na konto: oraz przesłanie dowodu wpłaty w formie skanu na adres mailowy: interlogos7@gmail
- kandydat jest zobowiązany do dokonania opłaty za egzamin w terminie do 5 dni od otrzymania informacji o przyjęciu zgłoszenia na egzamin (najpóźniej do dnia zakończenia rejestracji na egzamin w danej sesji)
Opłaty za egzamin
- po dokonaniu wpłaty i rejestracji na egzamin nie ma możliwości zwrotu opłaty egzaminacyjnej, przeniesienia opłaty na innego kandydata ani przeniesienia opłaty do innego ośrodka egzaminacyjnego
- dokonanie wpłaty oznacza akceptację wszystkich procedur oraz regulaminów egzaminacyjnych
Cena za egzamin TELC B1/B2 wynosi 850 PLN. (dla uczniów Szkoły : 800 złotych)
Cena obejmuje: egzamin dualny B1/B2, koszt certyfikatu + Konsultacje 1,5-2h „Egzamin TELC: jak to wygląda?” oraz „Jak się przygotować do egzaminu TELC?”)
Opłaty proszę dokonywać na konto Szkoły Języków Obcych INTERLOGOS:
PL 73 1050 1908 1000 0090 8451 0651
W tytule przelewu proszę podać datę egzaminu, imię i nazwisko
- ostateczny termin dokonywania wpłat upływa w ostatnim dniu rejestracji na egzamin w danej sesji
- dokonanie wpłaty oznacza akceptację wszystkich procedur oraz regulaminów egzaminacyjnych
- po dokonaniu wpłaty i rejestracji na egzamin nie ma możliwości zwrotu opłaty egzaminacyjnej, przeniesienia opłaty na innego kandydata ani przeniesienia opłaty do innego ośrodka egzaminacyjnego
Zasady zwrotu opłaty za egzamin:
W przypadku braku miejsc opłata zostanie zwrócona w całości.
W przypadku rezygnacji z udziału w egzaminie :
1) do 18 dni roboczych przed egzaminem, ośrodek zwraca 450 złotych opłaty
2) mniej niż 18 dni przez egzaminem, ośrodek nie zwraca opłaty za egzamin.
Nie przepisujemy na inny termin. Prosimy o rozważne zapisywanie się na egzamin!
Kurs przygotowujący do egzaminu
Kurs przygotowujący do egzaminu telc trwa około 1 - 1,5 miesiąca ( 6 - 9 godzin).
1 x tydzień x 1,5 h
Małe grupy - do 4 osób
Koszt - od 360 złotych